AUSTRIA – Zwolferhorn

Zwolferhorn, na szczycie
5
(1)

AUSTRIA – Zwolferhorn; wyprawa: maj 2018

AUSTRIA – Zwolferhorn; DLACZEGO TU…?

Zwolferhorn, na szczycie


Miasteczko Sankt Gilgen, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na nasz szczyt zlokalizowane było ok 10 minut drogi od naszej kwatery. W tej sytuacji trudno było odmówić sobie wyjazdu na górę, z której rozpościerają się piękne widoki na znajdujące się u naszych stóp jeziora jak również umiejscowione na dalszym planie Alpy. Tak naprawdę jednak, szczyt ten znaleźliśmy penetrując internet jeszcze przed wyjazdem. Trochę o nim poczytaliśmy, po czym dość szybko stał się jednym z celów naszej eskapady na Salzburskie Landy.

AUSTRIA – Zwolferhorn; WRAŻENIA

Zwolferhorn, widok z góry


Zwolferhorn to jeden z najpiękniejszych szczytów na Salzburskiej Ziemi pod względem krajobrazów, jakie możemy podziwiać. Na górze bierze początek szereg górskich szlaków, którymi można powędrować tak daleko jak tylko można. Na szczyt nie trzeba się wdrapywać, znajduje się tam długa, gondolowa kolej linowa. To nie wątpliwie spora atrakcja, ponieważ z wagonika przepięknie widać wspaniale położone miasteczko Sankt Gilgen. Kiedy już wyjedzie się na górę, to…, no dobrze przejdźmy już do zwiedzania.

AUSTRIA – Zwolferhorn; ZWIEDZANIE

Zwolferhorn, na szczycieZwolferhorn to szczyt z ponoć najpiękniejszym krajobrazem na Salzkammergut. Rzeczywiście widok w czasie ładnej pogody podobnie jak na znajdującym się na przeciwległym brzegu Wolfgansee, Schafber zapiera dech w piersi. Na dodatek na górę nie trzeba się wspinać, choć spacer nie powinien być ciężki, bo nachylenie nie jest ostre, tylko można tu skorzystać z kolejki linowej, której wagonik wywiezie nas prawie na sam szczyt. Tam zostaje tylko parę kroków, aby dojść do charakterystycznego krzyża, który mówi, że jesteśmy na wysokości 1522 m n.p.m. Z uwagi na pogodę, która nam nie dopisała w tygodniu Zwolferhorn zdobyliśmy w dniu wyjazdu. Z tego powodu nie było nam pisane powędrować jednym z wielu szlaków, które biorą początek na szczycie. Byłaby to świetna całodzienna wyprawa bogata w doznania wizualne, którą przeżyć można tutaj bez większego wysiłku, z uwagi na to, że szlaki w okolicy Zwolferhorn nie są ciężkie, ani trudne. Skoro mowa o szlakach przedstawiamy kilka z nich do rozważenia każdemu, kto wyjedzie na Zwolferhorn. Pierwszy polecany szlak, który przeznaczony jest dla każdego mniej lub bardziej sprawnego turysty to ścieżka panoramiczna na Pillstein. Oferuje wspaniałe krajobrazy i nie posiada większych różnic wysokości. Zwolferhorn, na szczyciePrzejście w obie strony zajmuje około 1,5 godziny. Trasa liczy sobie około 3,5 km. Drugą ciekawą propozycją jest spacer od naszej kolejki linowej do Lichteneggersteig i dalej do Stubneralm. Trasa wiedzie jednym z najstarszych szlaków w okolicy. Spacer polecany miłośnikom przyrody z uwagi na jej bogactwo w tym miejscu. Jeśli spojrzymy na mapę to oba miejsca można sobie fajnie połączyć z Pillstein w jedną wycieczkę co sami zamierzaliśmy zrobić gdybyśmy mieli do dyspozycji cały dzień. Propozycja dla ambitnych to wędrówka okrężna po pięciu szczytach wokół Zwolferhorn. Zaczynając od kolejki idziemy na Pillstein, dalej na Gartenberg. Stąd wracamy, mijamy Pillstein i idziemy dalej na Illingerberg. Stąd zaczynamy robić koło podążając na Spitzeck, z którego kierujemy się już powrotnie na Pillstein i do naszej kolejki Zwolferhorn. Tą trasę możemy sobie skrócić odpowiednio do naszym możliwości zdobywając np. tylko Illingerberg. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i oczywiście możliwości czasowych. Jeśli nie będzie czasu na taką dłuższą, czy krótszą wędrówkę to po prostu można wyjechać na szczyt i zachwycić się wspaniałym widokiem z naturalnych tarasów widokowych. Kilkadziesiąt metrów od górnej stacji kolejki znajduje się knajpa Franzl`s Hütte z dobrą kawką i oczywiście pysznym austriackim piwkiem. Jest tu przestronny taras słoneczny, z którego również można zachwycić się pięknym widokiem na Wolfgangsee i Sant Gilgen. Wspaniały klimat miejsca, polecamy każdemu. Takie alpejskie chaty z regionalnym jedzeniem znajdują się w kilku miejscach przy przedstawionych szlakach.

Zwolferhorn, na szczycieCo do kolejki, hm, niestety nie jest to tania przyjemność. Z uwagi na spory dystans jaki pokonuje wagonik przejazd w obie strony kosztuje 24,50 EURO / osobę i 15 EURO / osobę dla dzieci (sezon 2018). Jeśli już pogodzi się człowiek z tym wydatkiem to później czekają go tylko przyjemności. Sam wyjazd na górę to błogi powolny spacer w powietrzu, skąd przepięknie widać miasteczko Sant Gilgen, a w drugiej części trasy, wyżej całe jezioro Wolfgangsee. Kolejka na Zwolferhorn nie należy do najnowocześniejszych. Widać, że liczy sobie już ładnych kilkadziesiąt lat. Wagoniki są małe, trochę ciasne przeznaczone dla 4 osób. Ale nie ma co zwracać na to uwagi, przejażdżka jest urocza, a na górze czekają na każdego wspaniałe doznania krajobrazowe.

Kolejka pracuje prawie cały rok na okrągło z dwoma małymi przerwami w pierwszej połowie kwietnia oraz września. To przerwy konserwacyjno – kontrolne, które mogą ulec zmianie, dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić, aby nie zaplanować wycieczki w czasie przerwy. Dolna stacja kolejki znajduje się w miasteczku Sant Gilgen zaraz przy drodze głównej Wolfgangsee Strasse. Na Googlach zaznaczona jest Biurem Informacji Turystycznej.

 

Na koniec zapraszamy na krótki foto spacer po szczycie Zwolferhorn. GALERIA

OBEJRZYJ KRÓTKI FILM Z ZWOLFERHORN

[mapsmarker marker=”181″]

Prosimy o ocenę. W przypadku negatywnej oceny prosimy skomentować powód.

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 5 / 5. 1

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *