POLSKA

KORONA GÓR POLSKI – szlaki i szczyty razem z TU i TAM

Śnieżka
0
(0)

KORONA GÓR POLSKI – szlaki i szczyty razem z TU i TAM; start Lipiec 2020r

KORONA GÓR POLSKI – szlaki i szczyty razem z TU i TAM; DLACZEGO…?

Mogielica, szlak na szczyt

Odpowiedź na pytanie „Dlaczego Korona Gór Polski?” w naszym przypadku nie jest skomplikowana. Jak widać po naszych relacjach większość z nich opowiada o wędrówkach szlakami pokazującymi piękno natury. Są to przede wszystkim szlaki górskie, ale nie tylko. Sytuacja z COVID-19 w 2020 roku zmusiła nas nie tylko do radykalnej zmiany planów wyjazdowych, ale przede wszystkich do zweryfikowania naszego podejścia do podróży. Chcąc nie chcąc musieliśmy zamknąć nasze ambicje turystyczne w granicach Polski. Tak, tak, teraz ktoś może powiedzieć „…swojego nie znacie, cudze chwalicie”. Nic z tych rzeczy. Polskę znamy, ponieważ w czasach szkolnych, później studenckich, kiedy jeszcze nie znaliśmy się z Elą, każde z nas odwiedziło sporo pięknych miejsc w kraju. Niestety żadne z nas nie myślało wtedy o archiwizacji wiadomości i fotografii jakie zdobywaliśmy podczas tych wędrówek. Teraz, kiedy mamy możliwość gromadzenia naszych wspomnień na blogu, przy okazji dzieląc się z Wami wskazówkami szukamy ciągle to nowych doznać turystycznych odwiedzając miejsca, w których wcześniej jeszcze nigdy nie byliśmy, Stąd też zagranica. Niestety w tym roku koronawirus zamknął nas trochę w kraju, więc ruszyliśmy tam, gdzie się najlepiej czujemy, czyli w góry. I tak całkiem fajnym pomysłem okazała się Korona Gór Polski, która przy okazji wskazywania nam celów pozwala zobaczyć inne ciekawe miejsca w kraju, których jeszcze nie mieliśmy okazji poznać za młodu haha. KGP nie traktujemy jako wyzwanie, dlatego też nie zgłaszamy tego do Klubu KGP. To po prostu mapa naszych celów, która pozwala nam nabrać głębszego oddechu i zachwycić się nowymi miejscami i panoramami górskimi, z których to kilka już kiedyś poznaliśmy, jeszcze się nie znając.

KORONA GÓR POLSKI – szlaki i szczyty razem z TU i TAM; ZASADY

Babia Góra, szlak na szczyt

Stali nasi czytelnicy zapewne już zauważą, że w tym akapicie zawsze opowiadamy o wrażeniach. Tu jednak zamieniliśmy tytuł akapitu na Zasady Klubu KGP, które pokrótce opiszemy i przedstawimy listę szczytów KGP. O wrażeniach będziemy pisać za każdym razem po zdobyciu szczytu w krótkich akapitach, które będą stanowiły kompletną relację ze wszystkich naszych wędrówek szczytami Polskich Gór. Nie przypuszczamy, że ktoś może nie wiedzieć, lecz na wszelki wypadek wyjaśniamy co to takiego Korona Gór Polski i skąd się to wzięło. Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku i tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą należy na wszystkie szczyty wejść używając siły własnych mięśni. Tak, tak to ważne. Dla przykładu zdobycie Śnieżki pokonując większość część szlaku kolejką na Kopę nie liczy się. Zresztą Ci, którzy wyjeżdżają kolejką pozbawiają się możliwości podziwiania pięknych widoków jakie pokazuje nam wędrówka czerwonym szlakiem do Śląskiego Domu. Aktualnie do Klubu należy ponad 30.000 osób, z których ponad 1600 piechurów to zdobywcy KGP. Akces do Klubu KGP odbywa się poprzez wypełnienie i wysłanie ankiety elektronicznej zamieszczonej na stronie Klubu. Wypełnienie ankiety idzie w parze z wpłatą wpisowego (aktualnie 35zł) i zakupem książeczki KGP, w której zbierane będą potwierdzenia wejścia na koronne szczyty (tutaj cena 5 zł). W ramach nieobowiązkowych wydatków można wyposażyć się w odznakę Klubu (cena 15zł). Do tego dochodzą koszty wysyłki około 12 zł. Zapisując się do Klubu należy wziąć pod uwagą fakt, że Loża Klubu KGP nie zalicza żadnych zdobytych przed staniem się klubowiczem szczytów z KGP. Potwierdzając akces w Klubie zaczynamy zabawę ze szczytami od samego początku, a wszystkie zdobywane szczyty rejestrujemy w książeczce podając datę zdobycia. Tak to wygląda oficjalnie i jest opisane TUTAJ. A nieoficjalnie, bez zbędnych ceregieli i wydatków chodzimy dla własnej przyjemności budując w sobie coraz większą satysfakcję ze zdobytych szczytów. No w naszym przypadku możemy i co z pewnością zrobimy utrwalić każdą wędrówkę na blogu – właśnie tu.

Zestawienie szczytów Korony Gór Polski w sortowaniu od najniższego. Kolorem czerwonym zaznaczamy te, którą jużsą nasze„.


NO TO ZACZYNAMY. 

Poniżej podstawowe informacje o zdobytych szczytach. Szczegóły każdej wędrówki ukryte są pod zdjęciem, które oczywiście należy kliknąć.


CZUPEL – najwyższy szczyt Beskidu Małego

Czupel - Beskid Mały

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego o wys. 930 m n.p.m. znajdujący się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły. Jest to tzw. Grupa Magurki Wilkowickiej.

OPIS – kliknij w zdjęcie


SKALNIK – najwyższy szczyt Rudawskiego Parku Krajobrazowego

SKALNIK - Rudawy Janowickie

Wzniesienie położone jest w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem, około 4,5 km na północny wschód od centrum Kowar. Skalnik należy do Rudawskiego Parku Krajoznawczego i wznosi się na wysokość  945 m n.p.m.

OPIS – kliknij w zdjęcie


ŚNIEŻKA – najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka

To najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, a także Czech, liczy sobie 1602 m wysokości n.p.m. (wg. Najnowszych pomiarów 1603,296 m n.p.m. ). Śnieżka zaliczana nie tylko do Korony Gór Polski, ale również do Korony Europy.

OPIS – kliknij w zdjęcie


LUBOMIR – najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego

Lubomir obserwatorium

Ten szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny uważany jest (wg twórców Korony Gór Polski) za najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Liczy sobie 912m n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego.

OPIS – kliknij w zdjęcie


SKRZYCZNE – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne

To jeden z najbardziej znanych szczytów w Koronie Gór. Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego i liczy sobie 1257 m n.p.m.

OPIS – kliknij w zdjęcie


MOGIELICA – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Mogielica

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego wznoszący się na wysokość 1170,2 m n.p.m. Masyw Mogielicy rozciąga się na obszarze trzech gmin: Dobra, Słopnice i Kamienica.

OPIS – kliknij w zdjęcie


BABIA GÓRA – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Babia Góra

Babia Góra, a dokładnie mówiąc Diablak to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, który wznosi się na wysokość 1.725 m n.p.m. Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i zarazem najwyższy w całej Polsce wyłączając oczywiście Tatry.

OPIS – kliknij w zdjęcie


BISKUPIA KOPA – najwyższy szczyt Gór Opawskich

Biskupia Kopa schronisko

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich wznoszący się na wysokość 890 m n.p.m. Pomimo, że szczyt znajduje się już po czeskiej stronie to uważany jest za najwyższy w polskiej części Gór Opawskich.

OPIS – kliknij w zdjęcie


TARNICA – najwyższy szczyt Bieszczad

Tarnica

Ten najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie wznosi się na wysokość 1.346 m n.p.m. Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec Tatry.

OPIS – kliknij zdjęcie


SZCZELINIEC WIELKI – najwyższy szczyt Gór Stołowych

Szczeliniec WielkiSzczeliniec zlokalizowany jest na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Pomimo nie zbyt wielkiej wysokości stanowi

jedną z największych atrakcji turystycznych całych Sudetów.

OPIS – już wkrótce


LACKOWA – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego

Lackowa

Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po jego polskiej stronie. Wznosi się na wysokość 997 m n.p.m. Zlokalizowany jest między Krynicą Zdrój, a Wysową na granicy ze Słowacją.

OPIS – kliknij w zdjęcie


 

Oceń tą relację, prosimy

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 0 / 5. 0

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *