Najpiękniejsze wodospady w Polsce – opisy i lokalizacje

Wyrchmalinki
3.9
(42)

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – opisy i lokalizacje; zdobywane na bieżąco

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – opisy i lokalizacje; DLACZEGO…?

Sami zadajemy sobie to pytanie – DLACZEGO. Myślę, że w zakresie wodospadów to całkowicie moja inicjatywa, czyli Grzegorza. Ela koncentruje się na wyszukiwaniu ciekawych miejsc do odwiedzenia, ja oczywiście również, jednak mam też swojego “konika”, czyli fotografię wodospadów. Podczas naszych wypadów turystycznych zawsze wyszukiwaliśmy i wyszukujemy wodospadów zlokalizowanych na zaplanowanych szlakach. Nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. W naszym kraju tych wodospadów nie jest zbyt dużo, więc po pewnym czasie zbudowała nam się mała kolekcja polskich kaskad. Zasugerowało to nam, aby zestawić na blogu wszystkie odwiedzone przez nas wodospady w Polsce. W pierwszej kolejności zamieściliśmy te, które podobają nam się najbardziej. Mówimy tu o wodospadach karkonoskich. Są też te mniej znane, do których udało nam się dotrzeć, o których nie wszyscy wiedzą, a z pewnością warto je zobaczyć.

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – opisy i lokalizacje; WRAŻENIA

Każda wizyta pod wodospadem dostarczała nam innych wrażeń. To zróżnicowanie nie wynika tylko z atrakcyjności kaskady, jest ono spowodowane również samymi warunkami pogodowymi, w jakich obserwujemy wodospad. Do tego otoczenie, które czasem potrafi zbudować fantastyczny klimat odbioru i już czujemy się wyjątkowo. Ogromną rolę odgrywa tu roślinność, z którą sąsiaduje wodospad. Czasem żałujemy, że nie ma w Polsce takich wodospadów jak np. w Austrii, Słowenii, czy Szwajcarii, w której spadającą wodę ze skał widać niemal na każdym kilometrze jazdy samochodem. Nie wspomnę o Islandii, która cały czas leży w naszych planach i marzeniach. Jednak te, które mamy w naszym kraju również potrafią wywrzeć na człowieku spore wrażenie. Określenie “najpiękniejsze wodospady w Polsce” należy traktować subiektywnie. Zachowana kolejność opisywanych wodospadów na tej stronie jest losowa. Nie jest wyznacznikiem stopniowania ich pod względem wysokości, tym bardziej, że tych największych tatrzańskich jeszcze nie sfotografowaliśmy, ani atrakcyjności, no może za wyjątkiem tych wspomnianych wcześniej karkonoskich, które szczególnie nas ujęły. .

Lokalizację wszystkich zdobytych wodospadów oczywiście pokazujemy na naszej mapie. Kolorem zielonym zaznaczamy te, które zdobyliśmy i których opisy znajdziecie w tym zestawieniu. Na czerwono to te, które są jeszcze przed nami. Oczywiście na bieżąco pojawiają się nowe wodospady, do których wciąż docieramy.

Klikając w fotkę traficie na szczegółowy opis wodospadu.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD KAMIEŃCZYK

Wodospad Kamieńczyk


To najwyższy wodospad w Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. To prawdziwa perła, którą z pewnością możemy zaliczyć do najpiękniejszych wodospadów w Polsce.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD PODGÓRNEJ

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Podgórnej


Wodospad Podgórnej to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wodospad nie jest duży, woda spada bowiem z wysokości około 10 metrów, jest jednak niezwykle interesujący wizualnie i wraz z otoczeniem tworzy w miejscu wspaniały klimat. Ten wodospad również zaliczamy do najpiękniejszych polskich wodospadów.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD DZIKI

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Dziki


Wodospad Dziki znajduje się na górskiej rzece Łomnica w Karpaczu. Powstał w wyniku spiętrzenia się wód tej właśnie rzeki. Wodospad nie jest duży, ale każdy kto go odwiedza staje się ofiarą jego uroku. oraz klimatu jaki tworzy z otoczeniem. Podobnie jak poprzednie ten również zaliczamy do grupy – Najpiękniejsze wodospady w Polsce.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – KASKADA MYI

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Myi


Kaskada Myi znajduje się tuż przy miejscowości Przesieka przed ujściem Myi do Podgórnej. Kaskada Myi to zespół kilku progów skalnych, z których ten największy znajduje się najbliżej wodospadu Podgórnej. Jest to czwarty co do wielkości wodospad w Polskich Karkonoszach i liczy sobie 5 m wysokości.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD SZKLARKI

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Szklarki


Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach. Zlokalizowany jest w środkowej części Wąwozu Szklarki 520m n.p.m. Woda w wodospadzie opada w dół w spiralny sposób  z wysokości 13.3 m tworząc kocioł eworsyjny


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – SIKLAWA OSTROWSKICH

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Ostrowskich


Wodospad Siklawa Ostrowskich znajduje się w Wetlinie w części wsi zwanej Stare Sioło. Ulokowany jest na potoku o nazwie Słowiański, który spływa spod przełęczy Orłowicza i Smereka, zbierając tam wody pomniejszych potoczków. Słowiański wpada do Wetlinki.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD pod Diabelskim mostem

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad w Czernej


To jeden z wodospadów, który nie posiada swojej nazwy. Zlokalizowany jest w Czernej pod ruinami Diabelskiego mostu przerzuconego przez głęboki jar, w którym płynie potok Eliaszówka. Niestety nie udało nam się znaleźć informacji o jego rozmiarach. Jednak o samym moście oraz wąwozie informacji jest sporo.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD MOSORNY

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Mosorne


Wodospad na Mosornym Potoku znajduje się przy niebieskim szlaku z Zawoi Mosorne na Mosorny Groń. Ma on postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Jego wysokość sięga 8 m i zaliczany jest do najwyższych wodospadów w Beskidach.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD w Sopotni Wielkiej

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad w Sopotni Wielkiej


Wodospad w Sopotni Wielkiej zlokalizowany jest na potoku o tej samej nazwie co miejscowości. Jest największym wodospadem w całych polskich Beskidach. Woda spada z wysokości 10 m, po płasko rozłożonych w dół na długości 15 m skałach, pod którymi wydrążyła kocioł eworsyjny głęboki na 5 m.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD Szum

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Wodospad Szum


Zwany również Wodospadem Szerokim. Znajduję się na potoku Będkówka płynącym przez część Doliny Będkowskiej. Szum jest największym wodospadem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Próg wodospadu charakteryzuje się na początku niewielkim nachyleniem, druga jego część zakończona jest stromym stopniem o wysokości ok. 4m.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – KASKADY RODŁA

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Kaskady Rodła


To piękne zestawienie 25 wodospadów i progów rzecznych znajduje się na Białej Wisełce w Wiśle Czarne. W górnej części potoku znajdują się dwa największe wodospady liczące sobie 3,5 m i 5 m wysokości. Są to również największe wodospady w Beskidzie Śląskim.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD ZASKALNIK

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - Zaskalnik wodospad


Wodospad Zaskalnik znajduje się w Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od jej dość ruchliwego centrum. Woda wodospadu spada z 5 metrowego progu tworząc u jego stóp mały nazwijmy to basen, w którym latem można się ochłodzić. Kaskada jest częścią Sopotnickiego Potoku oczywiście w Beskidzie Sądeckim.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD WIELKI w Obidzy

Najpiękniejsze wodospady w Polsce - WODOSPAD WIELKI w Obidzy


Wodospad wielki w Obidzy znajduje się na Majdańskim Potoku spływającym głęboką doliną w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Wodospad już nie jest tak urokliwy jak te w Karkonoszach, jednak nie jest to jakiś tam mały próg. Bez wątpienia, naszym oczywiście zdaniem liczy się wśród krajowych kaskad i z pełną odpowiedzialnością kwalifikujemy go do naszego zbioru – Najpiękniejsze wodospady w Polsce.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD POŚNY

Wodospad Pośny


Wodospad Pośny leży na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na północny wschód od Szczelińca Wielkiego. Jest to wielostopniowa kaskada uformowana przez naturę na potoku górskim Pośna. Dojście do wodospadu to przyjemny spacer przez wspaniały las kilkoma górskimi szlakami. Najkrótszy to …., no dobrze kliknij w zdjęcie i wejdź do opisu szczegółowego.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD WILCZKI

Wodospad Wilczki


Wodospad Wilczki znajduje się w Śnieżnickim Parku Narodowym na wysokości 570 m n.p.m. w obrębie obszaru Natura 2000. Dokładnie w małej, urokliwej miejscowości Międzygórze, skąd ruszają szlaki na najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów ŚNIEŻNIK. Wodospad Wilczki zwany dawniej również Wodogrzmotami Żeromskiego to prawdziwa perełka regionu i z pewnością zalicza się do naszego kręgu – Najpiękniejsze wodospady w Polsce.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD DUSIOŁEK

Dusiołek Wodospad


Wodospad Dusiołek tworzy się na potoku Dusica na południowych stokach Pasma Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Zlokalizowany jest w granicach administracyjnych miejscowości Las w województwie śląskim niedaleko Suchej Beskidzkiej i Żywca na wysokości Ślemienia.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD ROZTOKI

Wodospad Roztoki


Wodospad Roztoki tworzy się na Upornym Potoku w Stryszawie w Beskidzie Żywieckim. Jest to jeden z niewielu wodospadów, o którym nie podaje się jego wysokości. Pomimo, że nie jest to duża kaskada to bardzo urokliwa. A to ze względu na otaczającą go roślinność. Znajduje się przy ścieżce przyrodniczej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD PRZY MŁYNIE  w IwliWodospad Iwla


Wodospad Przy Młynie zlokalizowany jest na potoku Iwielka (zwanego też Iwiełka) przepływającego przez małą miejscowość Iwla.  Jest to chyba najbardziej znany wodospad Beskidu Niskiego z uwagi na to, że praktycznie o każdej porze roku jest on wypełniony wodą, co niestety nie zdarza się w innych wodospadach tego pasma górskiego.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD NA WISŁOCZKU

Wodospad Wisłoczek

Wodospad Wisłoczek lub tez na Wisłoczku to jak dla nas drugi po Wodospadzie w Iwli, najbardziej znany w Beskidzie Niskim. Zlokalizowany jest na potoku Wisłoczek i w miejscowości o tej samej nazwie. Każdy z pewnością zauważy podobieństwo progu, z którego spada woda do wodospadu w Iwli. To ten sam flisz karpacki.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD CZERCZ

Wodospad Czercz


Wodospad Czercz zlokalizowany na potoku o tej samej nazwie w Piwnicznej Zdrój, dokładnie na osiedlu willowym ciągnącym się wzdłuż ulicy Szczawnickiej. Próg wodospadu zbudowany jest z bloków kamiennych na wysokość około 4 m. Wodospad jest zakończeniem deptaka spacerowego biegnącego wzdłuż płytkiego potoku Czercz.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD NA POTOKU ŁOMNICZANKA

Wodospad na potoku Łomniczanka


Wodospad na potoku Łomniczanka zlokalizowany jest w małej miejscowości Łomnica Zdrój w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Nie jest to zbyt duża kaskada została jednak ustanowiona Pomnikiem przyrody nieożywionej, dlatego postanowiliśmy i tu zawitać.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD WIERCHOMLANKA

Wodospad Wierchomlanka


Wodospad Wiechomlanka tak naprawdę nie jest zaznaczony na mapach Google. Zlokalizowany jest na potoku Wierchomlanka, dlatego tak go nazwaliśmy. Czasami pojawia się na mapach nazwa Wierchomla Wodospad, to jest właśnie tam, jednak sam wodospad znajduje się obok pierwszego większego parkingu przed stacją wyciągu na Wierchomlę, a nie jak wskazują owe mapy.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD POD 77

Wodospad pod 77


Wodospad pod 77 to kolejna kaskada, o której nie można nic konkretnego znaleźć w literaturze. Pewnie dlatego, że podobnie jak Wierchomlanka jest trochę ukryty, i aby do niego się zbliżyć trzeba zejść głównego traktu i wąską ścieżka podejść do potoku leśnego spływającego wzdłuż niebieskiego szlaku prowadzącego na Łabowską Halę w Beskidzie Sądeckim.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD CZAROWNIC

Wodospad Czarownic


Wodospad Czarownic zwany jest również Wodospadem Ciężkowickim, ponieważ znajduje się w Wąwozie Ciężkowickim w Ciężkowicach w województwie Małopolskim, niedaleko Tarnowa. Zarówno wodospad jak również cały wspomniany wąwóz stanowi przedłużenie niebieskiego szlaku wiodącego ze znanego w tym regionie Rezerwatu Skamieniałe Miasto.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD ŁOMNICZKI

Wodospad Łomniczki


Wodospad Łomniczki nie jest typowym wodospadem zbudowanym z jednego lub dwóch progów skalnych, z których woda opada do kotła eworsyjnego. Tutaj mamy do czynienia z ciągiem kaskad rozłożonym na 300 metrowym zboczu Kotła Łomniczki poniżej Równi pod Śnieżką nazwanym Wodospadem Łomniczki.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD JODŁÓWKI

Wodospad Jodłówki


Wodospad Jodłówki zlokalizowany jest na potoku Jodłówka w Dolinie Jodłówki łączącej Karpacz Górny z małą wioską letniskową Borowice. Wodospad nie jest duży, jest to jednak największy próg skalny w całym ciągu kaskad na potoku o tej samej nazwie.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD POD MŁYNARZKĄWodospad pod Młynarzką


Wodospad pod Młynarzką zlokalizowany w miejscowości Kacwin na Potoku Kacwińskim na Pogórzu Spiskim lub po prostu w Spiszu. Jest to pomnik przyrody nieożywionej. Wodospad otoczony jest niestety zabudowaniami, które psują jego walory krajobrazowe. Na dodatek nie ma do niego wolnego przejścia. Trzeba przejść przez prywatne gospodarstwo za pozwoleniem gospodarza.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD W DOLINIE BOLECHOWICKIEJ

Wodospad w Dolinie Bolechowickiej


Wodospad w Dolinie Bolechowickiej to rzadkość na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej dlatego pomimo małych rozmiarów zdecydowaliśmy się o nim wspomnieć. Zlokalizowany jest w jednej z najkrótszych dolin Jury – Dolinie Bolechowickiej.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD TRZY WODY

Wodospad Trzy Wody


Wodospad Trzy Wody znajduje się w małej miejscowości Kambornia, z której przepięknie rozciąga się krajobraz na pasmo Beskidu Niskiego. Wodospad nasz jest również celem urokliwej ścieżki przyrodniczej wiodącej przez las, na której postawionych jest kilka tablic informujących o walorach przyrodniczych tego miejsca.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD MAGURSKI

Wodospad Magórski

Wodospad Magurski znajduje się nieopodal miejscowości Folusz (gm. Dębowiec w pow. jasielskim), na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Jest dość znanym wodospadem Beskidu Niskiego, ponieważ dzięki dobrze oznakowanym szlakom łatwo do niego dotrzeć. Niestety pomimo pięknej otaczającego go scenerii lubi zepsuć swój obraz brakiem wody.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – WODOSPAD SPAD

Wodospad SPAD

Wodospad Spad zlokalizowany jest na rzece Kamienica Gorczańska, która płynie w paśmie Beskidu Wyspowego wg. Jerzego Kondrackiego. Tak dokładnie kaskada znajduje się w małej miejscowości Szczawa na osiedlu Koszarki.  Pomimo niezbyt dużych rozmiarów jest to jeden z większych wodospadów w Beskidach. A to dlatego, że na tym odcinku rzeka gromadzi spore ilości wody, co widać na niewysokim, ale bogatym w wodę naszym wodospadzie.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – DZIKI WODOSPAD w Brennej

Dziki Wodospad w Brennej

Dziki Wodospad w Brennej nie należy do spektakularnych kaskad. Jednak obsypane kolorowymi liśćmi koryto potoku Hołcyna, na którym zlokalizowany jest wodospad wraz z piękną zielenią pokrywającego głazy mchu stawia go w gronie tych najbardziej urokliwych. Nie ma tu drogowskazów ułatwiających dotarcie do niego, więc kilka wskazówek jak tu trafić z pewnością się przyda. Wizyta przy wodospadzie może być miłym przystankiem podczas lekkiej, górskiej wędrówki na szczyt Kotarz w Beskidzie Śląskim.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Rastoki Wisła Malinka

Wodospad Rastoki

Rastoki to nie jest oficjalna nazwa tego wodospadu. Na mapach zaznaczany jest on jako Kaskada przy ulicy Rastoki w Wiśle Malince. Nazwę Rastoki postanowiliśmy zaadaptować do potrzeb naszego artykułu i całego zestawienia. Ten niewielki wodospad zbudowany przez naturę, ale z pomocą człowieka buduje nieco bajkowy klimat. Ten jednak można poczuć, tylko jeśli zejdzie się do koryta potoku, na którym znajduje się nasza kaskada.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Wielki na Malince

Wodospad Wieki w Malince

Wodospad Wieki w Malince to znów “ochrzczona” przez nas na potrzeby identyfikacyjne w naszym zestawieniu bezimienna kaskada. Znajduje się nieopodal poprzedniego wodospadu Rastoki dokładnie na tej samej rzece, lecz w miejscu bardziej niedostępnym. To typowy, dziki wodospad, którego próg zbudowali kiedyś mieszkańcy wiślańskiej dzielnicy Malinka.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Mały w Malince

Wodospad Mały w Malince

I znów kolejny wodospad bez nazwy. W tym przypadku nie ma się co dziwić, ponieważ kaskada ta jest mocno ukryta, bez żadnego dostępu. Na dodatek nie ma co ukrywać mało atrakcyjna z uwagi na fatalne tło stojącego za jej plecami niewykończonego budynku. Nie mniej jednak to wodospad o wysokości przynajmniej 2m, więc musiało znaleźć się w naszym zestawieniu.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Średni w Wiśle Malince

Wodospad Średni Wisła Malinka

Wodospad Średni podobnie jak Wielki i Mały w Wiśle Malince posiada swoją nazwę wymyśloną przez nas na potrzeby naszego zestawienia. Pomimo, że to wodospad zbudowany przez mieszkańców jak dla nas stanowi dziką kaskadę spływającą po omszonych głazach między soczyście zielonymi drzewkami i choinkami. Nie trudno tu trafić, ale trzeba wiedzieć jak. Przeczytajcie.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Rastocki w Wiśle Malince

Wodospad Rastocki

Wodospad ten to jeden z kilku bezimiennych zlokalizowanych w Wiśle Malince. Tak, tak wodospad nie posiada swojej oficjalnej nazwy i nie ma go też zaznaczonego na Mapach Google. Mieszkańcy nazywają go Rastocki chyba tylko dlatego, że zlokalizowany jest przy ulicy Rastockiej. Czasami mieszkańcu mówią na niego po prostu wodospad leśny. Krótki opis zamieszczamy “pod zdjęciem”.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospady w Wiśle Łabajów

Wodospad Wisła Łabajów

Tym razem nie opiszemy jednego wodospadu, ale kilka. Dlaczego? Otóż są to wodospady wybudowane w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. W tym przypadku był to zabór austro-węgierski, a nasze wodospady zostały wykonane jeszcze przez Austriaków. Udało nam się znaleźć dokładnie pięć i o nich skrobniemy kilka zdań pokazując je na fotografiach i lokalizując na mapie.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad WYRCHMALINKI

Wyrchmalinki

To śliczna kaskada, do której ciągle było nam nie po drodze. Ale w końcu się udało. W przeciwieństwie po poprzednich wodospadów poaustriackich ten zaznaczony jest już oficjalnie na mapie, więc nie było większego problemu z dotarciem do niego. Ale nie można powiedzieć, że jest łatwo. Trzeba wiedzieć z której strony podjechać i nie nachodzić się, aby go znaleźć.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad KWISA

Wodospad Kwisa

Wodospad Kwisa zlokalizowany jest oczywiście na rzece Kwisie w Świeradowie Zdroju. W przeciwieństwie do innych wodospadów w okolicy Świeradowa dostęp do tego jest bardzo łatwy. Dlatego ta sztucznie utworzona kaskada często wykorzystywana jest jako plener fotograficzny w sesjach zdjęciowych.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad POIDŁO.

Poidło

Wodospad Poidło znajduje się już poza granicami miasta Świeradowa tuż przy drodze w kierunku Szklarskiej Poręby. Aby zobaczyć tą uroczą kaskadę trzeba przedrzeć się przez gęste krzaki i drzewa schodząc dość stromo do jej podstawy. Wodospad zlokalizowany jest na potoku będącym dopływem Kwisy i jak dla nas składa się z dwóch stopni przedzielonych drogą łączącą Świeradów i Szklarską Porębę.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad na Czarnym Potoku

Kaskady w Czerniawie

Trudno tu mówić o jednym wodospadzie. W Czerniawie – małej miejscowości przyklejonej do Świeradowa znajduje się kilka zapór oraz stopni, którymi spływa woda Czarnego Potoku i tworzy zespół mniejszych i większych kaskad. Jeśli wejdzie się w las można zobaczyć naturalnie uformowane stopnie na potoku. Te najwyższe jednak zostały zbudowane przez człowieka i są łatwiej dostępne bezpośrednio z leśnego traktu.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad KROPELKA

Kropelka wodospad

Kropelka to sztucznie uformowany próg tworzący wodospad o wysokości około 2m. Zlokalizowany na potoku Mała Kamienna w małej miejscowości Piechowice koło Szklarskiej Poręby. Do wodospadu łatwo dochodzimy leśną ścieżką od ulicy Izerskiej.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad w Złatnej

Wodospad w Złatnej

Wodospad w Złatnej to jedna z kilku atrakcji tej małej wioski. Zlokalizowany jest na potoku Bystra około 100m od parkingu i przystanku autobusowego w Złatnej Hucie. Na potoku znajduje się kilka jeśli nie kilkanaście mniejszych i większych kaskad, a nasz wodospad stanowi największy próg wodny w dolinie Bystrej.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad na Glinnym Potoku

Wodospad na Glinnym Potoku

 

To niewielki i bezpieczny dla kąpieli wodnych wodospad. Latem, rzeczywiście korzystają z niego nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Zlokalizowany jest prawie na przeciwko remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Korbielowie przy ulicy Beskidzkiej, czyli tej głównej, którą wjeżdżamy do miasteczka.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad na potoku Buczynka w Korbielowie

Wodospad na Buczynce

To kolejny wodospad bez nazwy jaki zlokalizowaliśmy. Wcześniej takie bezimienne kaskady odkrywaliśmy w Wiśle Malince, a teraz w Korbielowie. Nie jest to duży i imponujący wodospad, ale dość urokliwy, w którym mały kocioł tworzy fajną wannę dla np. dwójki morsów kąpiących się zimą. Zlokalizowany jest na potoku Buczynka przy ulicy Zbójnickiej.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad pod Złotą Górką

Wodospad pod Złotą Górką

Wodospad pod Złotą Górką to wodospad bez wody. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale z tego co mówią mieszkańcy woda pojawiaj się tam tylko wiosną po zimowych roztopach. Latem mało kto pamięta, żeby wodospad zachwycał tak, jak po zimie. Zlokalizowany jest na małym potoku Domaczka, do którego docieramy z wioski Stary Żywiec.


Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad KACWIN

Wodospad Kacwin

Wodospad Kacwin znajduje się na obrzeżach miejscowości Kacwin praktycznie na samej granicy ze Słowacją. To naturalnie uformowana kaskada, do której niestety nie można zejść tak, aby stanąć bezpośrednio przed nią. Wysokość wodospadu ciężko określić patrząc na niego z góry. Wydaje się, że nie będzie wyższy jak 3 m. Dojście do wodospadu bardzo dobre i łatwe.


Prosimy o ocenę. W przypadku negatywnej oceny prosimy o skomentować powód.

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 3.9 / 5. 42

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

12 komentarzy do „Najpiękniejsze wodospady w Polsce – opisy i lokalizacje

 1. Super przygotowana strona i piękne zdjęcia.
  Zapraszam do Rabki, bo widzę, że osobiście nie odwiedziliście wodospadu na potoku Lubońskim 😉

  1. Hej, hej. Dzięki za zaproszenie. Mamy ten wodospad zaznaczony na naszej mapie jako ten jeszcze nie zdobyty. Przyjdzie na niego czas, może jeszcze w tym roku. Dziękujemy za miłe słowa.

 2. Witam, polecam sprawdzić Wisła łabajów są tam wodospady!
  Pierwszy 200-300 metrów od skoczni narciarskiej, jest schowany.
  Drugi na wysokości : Villa Japonicca.
  Potem piekne natutalne kaskady, jedna ma 2,5m-3m wysokości i 100-200m długości. Woda płynie w litej skale. Lokalizacja 400m-500m od “Villa Japonicca”
  Malo kto o nich wie, a w zestawienie pięknie by sie skomponowaly

  1. Wielkie dzięki. To ważne informacje. Kilka takich nieoznaczonych wodospadów upolowałem w Malince. Widzę, że w Łabajowie mamy podobną sytuację :-). Na wiosnę z pewnością się tam pojawimy. Nie mamy daleko 🙂

 3. Wodospady polskie, a na zdjęciu nagłówkowym jest wodospad znajdujący się w Czechach – Mumlavský vodopád.

  1. Oczywiście masz rację. Zamieściliśmy go wyjątkowo, ze względu na jego urok. W zestawieniu jednak nie pojawia się, ponieważ jak trafnie wskazałeś, wodospad leży już poza granicą Polski.

 4. Wspaniała kolekcja wodospadów. Przydadzą się informacje o ich lokalizacji, gdyż większości z nich nie znam, a powoli mnie także wciąga ich uwiecznianie 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. Wielkie dzięki za miłe słowa. Wodospady już od dawna mnie wciągają “pod wodę” i ciągle uczę się je fotografować. Znając siebie pewnie jeszcze nie raz wrócę do niektórych z nich, aby poprawić fotkę. Tak to mocno wciąga :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *