JORDANIA – najważniejsze atrakcje turystyczne

Petra Ad-deir
0
(0)

JORDANIA – najważniejsze atrakcje turystyczne; wyprawa: marzec 2023

Wadi Rum, Jordania

Jordania to kraj, który jeszcze do nie dawna nie był brany pod uwagę przez polskich turystów jako cel swoich podróży. Jednak od trzech, czterech lat to niewielkie Państwo coraz bardziej przyciąga Polaków nie tylko swoją gościnnością, ale również wspaniałymi zabytkami wpisanymi na Listę UNESCO. Jordania jest stosunkowo małym krajem położonym w południowo-zachodniej Azji, zaliczanym do państw Bliskiego Wschodu. Jordańskie Królestwo Haszymidzkie graniczy z Izraelem i Zachodnim Brzegiem Jordanu od zachodu, Syrią od północy, Irakiem od wschodu i Arabią Saudyjską od południowego wschodu. Jordania posiada krótką (26 km), ale malowniczą linię brzegową, która obejmuje północny kraniec Zatoki Akaba na Morzu Czerwonym i przepiękne wybrzeże Morza Martwego.

Co warto zobaczyć podczas pobytu w Jordanii? Każdy zadaje sobie pytanie kiedy myśli o podróży do tego gościnnego Haszymidzkiego Królestwa Jordanii. To niewielkie Państwo posiada sporo miejsc wartych zobaczenia. Planując wyjazd na 7 dni z pewnością nie zobaczymy wszystkich, które warto odwiedzić, ale na pewno te sztampowe. Jeśli zaplanujemy pobyt na dwa tygodnie to już lepiej. Będziemy wtedy o wiele bardziej usatysfakcjonowani pobytem w Jordanii.

JORDANIA – najważniejsze atrakcje turystyczne,

Na początek te sztampowe, które po prostu trzeba zobaczyć, bo właśnie po to się tu przyjeżdża.

PETRA

Petra

Petra to stolica Arabów Nabatejczyków, która z uwagi na charakterystyczny kolor skał nazywana jest Różowo-Czerwonym lub  po prostu Czerwonym Miastem. Uważana jest za jeden z 7 cudów świata, z czym trudno się nie zgodzić. Miasto od 1985 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z uwagi na imponującą architekturę wykutą w skale – bezpośrednio w klifach z czerwonego piaskowca. To naprawdę robi wrażenie, dlatego miejsce to przyciąga rzesze turystów. Pełny opis oraz praktyczne informacje odnośnie Petry przedstawiamy w naszym głównym artykule – dokładnie TUTAJ.


WADI RUM

Wadi Rum, Jordania

Z definicji wynika, że Wadi to dolina, często z okresową rzeką leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał. WADI RUM znajdująca się właśnie w Jordanii jest tą największą na świecie i chyba najpiękniejszą. To właśnie tu kręcono sceny do obu części Diuny. Nota bene nie tak dawno byliśmy w kinie na drugiej części. Wadi Rum to również nazwa wioski, w której zamieszkuje kilkuset Beduinów w namiotach z koziej skóry oraz betonowych domach. W wiosce znajduje się szkoła dla chłopców i osobna dla dziewcząt, kilka sklepów i siedziba Pustynnego Patrolu. Mieszkańcy zajmują się przewodnictwem dla turystów, którzy tłumnie tu przybywają. Szczegóły oraz praktyczne informacje jak zwiedzać WADI RUM opisujemy TUTAJ.


WADI NUMEIRA

Wadi Numeira

Najpierw może wyjaśnijmy sobie określenie WADI, ok powtórzmy, bowiem nie wszyscy mogą wiedzieć co ono oznacza. Otóż wadi to w skrócie – okresowa rzeka na obszarach pustynnych. Generalnie definiuje się ją jako pustynną dolinę, która wypełnia się wodą podczas i po rzęsistym deszczu tworząc wartkie strumienie lub rzeki. Te najgłębsze tworzą się w kanionach, w których ściany skalne przez lata zostały pięknie wyrzeźbione przez rwącą wodę po opadach. Taką właśnie wadi jest nasza NUMEIRA. Bajkowo wymuskane przez wodę i obsypane kolorami przez naturę skalne ściany przypominają nieco Kanion Antylopy w USA. WADI NUMEIRA jest naszym przedstawicielem wszystkich wadi w Jordanii. Będąc w tym kraju koniecznie należy odwiedzić chociaż jedno. Naszym zdaniem najładniejsza jest NUMEIRA, dlatego właśnie tą wadi pokazujemy. Szczegółowy opis zwiedzania przedstawiamy TUTAJ.


JORDANIA – najważniejsze atrakcje turystyczne.

Teraz te pozostałe, które należy zobaczyć

AMMAN

Cytadela w Ammanie

To oczywiście stolica Jordanii. No jakże można nie zobaczyć tego miasta, które oferuje turystom piękne zabytki jak np. Teatr Rzymski, czy Cytadelę wznoszącą się na wzgórzu, skąd można zobaczyć jak na dłoni całą stolicę.

JERASH

Jerash

To jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych, wzniesione w IV w p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego jako kolejne miasto Dekapolu. Swój rozkwit przeżywało w czasach rzymskich. To unikalne miejsce należy aktualnie do grupy najlepiej zachowanych obiektów rzymskiej architektury na świecie, dlatego musi znaleźć się na TOP liście każdego zwiedzającego Jordanię.

GÓRA NEBO

Góra Nebo

To właśnie tu znajduje się sanktuarium Mojżesza, wzniesionego w miejscu, z którego według historii biblijnej Mojżesz miał ujrzeć Ziemię Obiecaną. Można tu obejrzeć cenne mozaiki z okresu bizantyjskiego, z których ta najważniejsza to znajdująca się w baptysterium, pochodząca z 531 roku. Ponadto z Góry roztacza się wspaniały widok.

MADABA

Madaba cerkiew św. Jerzego

Znajduje się tu grecka cerkiew św. Jerzego ze słynną mozaikową mapą Palestyny i Dolnego Egiptu, pochodzącą z VI w. Właśnie z tego powodu zjeżdżają się tutaj turyści. Uważa się, że jest ona jedną z najstarszych map Palestyny i jej okolic, włączając także Jerozolimę. Poza tym w Madabie możemy dokonać fajnych zakupów rękodzieła jordańskiego i oczywiście oryginalnych artykułów spożywczych.

O wszystkich tych atrakcjach i praktycznych szczegółach możecie przeczytać TUTAJ. Znajdziecie w artykule również mapkę z dokładnymi lokalizacjami.

SZLAKIEM PUSTYNNYCH ZAMKÓW

KHARANAH

Na koniec zachęcamy do przejechania szlakiem pustynnych (i nie tylko) zamków w Jordanii. To fajna sprawa, szczególnie dla tych, których interesują tego typu budowle. Poświęciliśmy im jedną tematyczną relację, której przedstawiamy nie tylko lokalizacje, ale również cofamy się trochę w historii no i opisujemy praktyczne szczegóły zwiedzania. Wszystko znajdziecie TUTAJ.

JORDANIA – najważniejsze atrakcje turystyczne

Morze Martwe, Jordania

Oj, omal nie zapomnieliśmy. Jordania leży nad Morzem Martwym, więc grzechem byłoby nie wejść do wody, tym bardziej, że uczucie unoszenia na wodzie jak leżenie na materacu jest niepowtarzalne. Oprócz tego wybrzeże Morza Martwego oferuje wspaniałe krajobrazy, dlatego jadąc wzdłuż jego linii nie sposób się nie zatrzymać.

Prosimy o ocenę. W przypadku negatywnej oceny prosimy o skomentować powód.

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 0 / 5. 0

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *