Szczeliniec Wielki – Najwyższy szczyt Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki
0
(0)

SZCZELINIEC WIELKI – Najwyższy szczyt Gór Stołowych; wyprawa: wrzesień 2013r

SZCZELINIEC WIELKI – Najwyższy szczyt Gór Stołowych; INFORMACJE

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych wznoszący się na wysoko0ść 919 m n.p.m., który oczywiście należy do Korony Gór Polskich. Szczyt stanowi bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Szczeliniec jest bardzo charakterystyczną górą z uwagi na materiał, z którego został stworzony przez naturę. To właśnie natura wyrzeźbiła tu imponujące kształty skał, które nazwano odpowiednio do zwierząt jakie przypominały, dla przykładu Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa. Najwyższy punkt Szczelińca nazwano Fotel Pradziada. Szczeliniec Wielki to nie tylko charakterystyczne skalne rzeźby, to również głębokie i wąskie, skalne korytarze, którymi wiodą ścieżki turystyczne. W jednym z tych korytarzy zwanym Piekiełko kręcono film “Opowieści z Narnii”.

SZCZELINIEC WIELKI – Najwyższy szczyt Gór Stołowych; WĘDRÓWKA

Szczeliniec Wielki

Na szczyt wprowadzają trzy szlaki, z trzech różnych kierunków: czerwony, żółty i niebieski. Doprowadzają one do ścieżek, którymi obchodzi się Szczeliniec wspomnianymi korytarzami oraz górnymi partiami, z których pięknie widać stworzone przez naturę skalne formy. Ścieżki te rozciągają się na długości 5km. Najbardziej popularny szlak, którym przemierza w kierunku Szczelińca najwięcej turystów to ten czerwony z Karłowa. Jest tutaj duży parking i oczywiście gastronomiczno – “odpustowa” infrastruktura. Po przejściu prostego odcinka aż do podnóża szczytu zaczynają się schody, które zostały ułożone w 1814 roku przez ówczesnego sołtysa Karłowa, który był pierwszym przewodnikiem tej części gór.

Szczeliniec Wielki

Schody składają się z 665 stopni, więc dla turystów zza biurka mogą być trochę odczuwalne. Szlak ten jest również dość kręty. Kiedy już się wyspinamy do okrężnej ścieżki, wtedy zaczynamy rozkoszować się walorami Szczelińca. Wędrujemy raz to w ciasnych, skalnych korytarzach, a raz wychodzimy na wierzchowinę szczytu skąd rozciągają się również widoki na okolicę. Na okrężnym szlaku znajduje się schronisko Na Szczelińcu gdzie można skonsumować jakiś posiłek lub po prostu napić się piwka czy kawy spoglądając przy okazji na wspaniały krajobraz. Tu jest bardzo pięknie. Szczeliniec nie wymaga zbyt dużo czasu na zdobycie. Jednak atrakcyjność jaką oferuje z pewnością wydłuża czas wędrówki. Z tego powodu warto zarezerwować sobie tutaj pół dnia, aby całkowicie poczuć klimat miejsca.

SZCZELINIEC WIELKI – Najwyższy szczyt Gór Stołowych; PODSUMOWANIE.

Szczeliniec Wielki

Całkowity czas przejścia: szlakiem z Karłowa bez dłuższych przystanków to 2…2,5 godziny.
Dystans okrężny to około 5…6 km
Stopień trudności: średni. W niektórych miejscach są strome schody, poręcze itp. szczególnie do punktów widokowych

Trochę więcej głębszych Informacji można uzyskać na stronie schroniska, dokładnie TUTAJ

 

Prosimy o ocenę. W przypadku negatywnej oceny prosimy o skomentować powód.

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 0 / 5. 0

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *