Wodospad KACWIN – Pod Upłazem

Wodospad KACWIN – Pod Upłazem; zdobyty w maju 2023

Wodospad Kacwin

Wodospad de facto nazywa się Pod Upłazem, jednak wszędzie znakowany jest jako Wodospad Kacwin, chyba dlatego, że zlokalizowany jest w małej miejscowości Kacwin graniczącej ze Słowacją. Kaskada znajduje się na rzece Kacwinianka tuż poniżej ujścia Hawiarskiego Potoku. Wodospad nie jest wysoki, niestety żadne źródła nie podają jego faktycznej wysokości. Ciężko też jest ją też określić, ponieważ bardzo strome zbocza koryta rzeki nie pozwalają zejść tak, aby móc stanąć dokładnie przed wodospadem.

Wodospad Pod Upłazem Kacwin

Wtedy zmierzenie choćby na oko jego wysokości byłoby łatwiejsze. Do wodospadu można zejść ścieżką i uformowanymi z kamieni schodkami, ale tylko do jego górnej półki. Niżej niestety już nie zejdziemy – teren na to nie pozwala. Wodospad znajduje się praktycznie na samej granicy ze Słowacją. Obok niego stoi wiata turystyczna oraz tablica z krótkim opisem. Do wodospadu schodzimy wspomnianymi schodkami bezpośrednio z asfaltowej drogi łączącej Kacwin ze słowacką miejscowością Wielka Frankowa.

Wodospad Kacwin Pod Upłazem

Można zrobić sobie tu fajną wycieczką rowerową z przystankiem przy wodospadzie. Droga nie jest uczęszczana, ponieważ postawiony jest tu zakaz ruchu za wyjątkiem mieszkańców i rowerów. Samo miejsce dość urokliwe. Widok z drogi na Tatry robi wrażenie, szczególnie wiosną, kiedy szczyty są jeszcze ośnieżone. Przy ładnej pogodzie bajkowo komponują się z soczystą, zieloną trawką na łące ciągnącej się wzdłuż drogi. Bardzo ładne miejsce, do którego dojeżdżamy samochodem przejeżdżając przez cały Kacwin i zatrzymując sie przy ostatnim przystanku autobusowym tuż przed znakiem zakazu ruchu. Stąd wędrujemy asfaltem około 15…20 minut w pięknej scenerii.

 

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *