Wodospad Wielki na Malince

Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad Wielki na Malince

Wodospad Wielki na Malince

Wodospad Wielki na Malince – cóż, tu znów musieliśmy “ochrzcić” bezimienny wodospad w celach identyfikacyjnych do naszego zestawienia. Wodospad ten to kolejna kaskada bez swojej nazwy. Nie nadali jej nawet mieszkańcy wiślańskiej dzielnicy Malinka. Może dlatego, że do wodospadu nie ma dojścia. Trzeba w odpowiednim miejscu wejść w las i dojść do potoku tak, żeby trafić dokładnie na wodospad. No dobrze, ale gdzie on się dokładnie znajduje. Wodospad zlokalizowany jest na potoku Malinka w górnej części dzielnicy Malinka w Wiśle. Jak tam dojechać? Nie jest trudno. Od centrum Wisły kierujemy się do Malinki. Przejeżdżamy ją prawie całą w kierunku Białego Krzyża w Szczyrku.

Wodospad Wielki w Malince

Zanim jednak wyjedziemy z granic tej dzielnicy musimy skręcić w prawo w ulicę Rastoki. Tu jedziemy około 600…800m aż do boiska, za którym znajduje się plac do rozładunku drewna. Tu możemy zostawić auto. Stąd mamy jakieś 5…7 minut pieszo. Kierujemy się do góry wąską drogą asfaltową prowadzącą w las. Trzymamy się lewej strony. W pewnym momencie z asfaltu skręcamy w lewo w drogę szutrową prowadzącą do prywatnych włości, o czym informuje nas w pewnym momencie szlaban. Wodospad znajduje się dobre 150…200m przed szlabanem. Aby do niego dojść musimy skręcić w lewo w las w widoczną bardzo słabo udeptaną ścieżkę, która doprowadza prosto nad wodospad. Tak, tak nad wodospad, bo do jego stóp trzeba jeszcze ostrożnie zejść w głąb koryta potoku.

Wodospad Wielki w Malince

Dopiero z dołu widzimy, że to całkiem wysoka kaskada. Niestety tu znów nie ma nigdzie żadnych publikacji o “parametrach” tego wodospadu, więc mierząc “na oko” szacujemy jego wysokość na około 6m. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach w budowie tego wodospadu naturze pomagał człowiek. Równo ułożone kamienne bloczki, pokryte mchem o soczystej zieleni budują niezwykłą atmosferę w tym miejscu. Oczywiście dostrzega się to po zejściu do koryta potoku Malinka, na którym ten wodospad się znajduje. Z uwagi na dość ciężko dostępne miejsce nikt tu nie chodzi na spacery. Jest pusto i dziko, czyli to co lubimy.

Wodospad Wielki w Malince

Doskonałe miejsce na fotografie aktów w naturze. Wodospad udało mi się zlokalizować dzięki uprzejmości bardzo miłej Pani, zapewne właścicielki wspomnianego, prywatnego terenu za szlabanem, która natknęła się na mnie jadąc swoim autem. To dzięki niej udało mi się znaleźć tą kaskadę, ponieważ osobiście podprowadziła mnie do wodospadu. Mało tego, wytłumaczyła gdzie jeszcze w pobliżu znajdują się dwie kolejne kaskady. Oczywiście i tam trafiłem. Nie wiem, czy kiedykolwiek ta Pani przeczyta ten krótki artykuł, ale chciałbym właśnie tu Jej podziękować.

Lokalizację wodospadu pokazujemy na ogólnej mapie, na głównej stronie zestawienia wodospadów.

Podziel się z innymi

2 komentarze do „Wodospad Wielki na Malince

    1. Wykąpać się zawsze można. Ale miejsce nie jest komfortowe. Jest dość ostre zejście w dół pod wodospad. Nie ma odpowiedniego brzegu. Wodospad jest mocno ukryty, więc miejsce nie jest przygotowane do kąpieli, ale dla chcącego nic trudnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *