WODOSPAD DZIKI

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – Wodospad Dziki

Wodospad Dziki

Wodospad Dziki, położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Jest widoczny z drogi, przy której można się zatrzymać i zejść do niego. Wodospad Dziki powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Źródło tego strumienia wypływa z wysokości 1407 m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Łomnica jest typowo górską rzeką i charakteryzuje się bardzo dużym spadkiem wód. Uchodzi ona do rzeki Bóbr, tworząc jej lewy dopływ.  Zlewnia Łomnicy ma powierzchnię około 118 km², a jej długość wynosi około 19 km. Podczas intensywnych opadów deszczu i roztopów wiosennych rzeka wielokrotnie wylewała i niszczyła wszystko, co zabierała. Historia pokazuje wiele tragicznych zdarzeń z życia potoku. Z tego powodu podjęto decyzję o wybudowaniu na Łomnicy urządzeń zapobiegających niszczycielskim skutkom działania olbrzymich mas wody i rumoszu skalnego. W latach 1910 – 1915 zbudowano zaporę przeciwrumoszową nazywaną obecnie właśnie Wodospadem Dzikim.

Wodospad Dziki

Swoją skuteczność potwierdziła ona wraz z innymi tego typu urządzeniami w 1997 roku, kiedy to miała miejsce kolejna wielka powódź. Karpacz, dzięki wniesionym prawie sto lat temu budowlom inżynieryjnym, nie poniósł większych strat spowodowanych niszczycielską siłą Łomnicy.

Wodospad Dziki jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają rzesze turystów fotografując się na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody. Ogromne głazy przed wodospadem budują klimat miejsce. Turyście schodząc do wodospadu przechodzą po głazach starając się znaleźć jak najlepsze miejsce do zrobienia sobie zdjęcia.

Wodospad Dziki bardzo przypadł nam do gustu. W sezonie przychodzą tu naprawdę tłumy, dlatego fajnie jest podjechać tu przed lub po wakacjach.

 

 

 

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *