Wodospad KWISA

Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad KWISA

Wodospad Kwisa

Wodospad Kwisa lub na Kwisie, a czasem Kwisy – różnie się mówi jest sztucznie utworzoną kaskadą w dolinie rzeki Kwisy. Wodospad znajduje się na dość bogatej liście atrakcji turystycznych i przyrodniczych Świeradowa Zdroju. Zresztą nie tylko na tej liście, ale również na utworzonym w Górach Izerskich Szlaku Izerskich Tajemnic. Lokalizacja wodospadu jest dokładnie zaznaczona na miejskich mapkach turystycznych oraz specjalnym oznakowaniem wspomnianego Szlaku Izerskich Tajemnic na miejscu. Kiedyś skrobniemy coś o tym Szlaku, który okazał się świetnym pomysłem skłaniającym odwiedzających Świeradów do fajnej turystycznej zabawy. Jak trafić do wodospadu? Należy kierować się główną drogą ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby.

Kwisa wodospad

Za ostatnimi zabudowaniami, mniej więcej na wysokości tartaku Zakładu Przemysłu Drzewnego Świerad, należy skręcić w lewo, w drugi zjazd na naturalny parking przed lasem. Potem pozostaje pokonanie niecałych 200 metrów wzdłuż wartkiego nurtu rzeki. Kaskadę utworzono w celu zmniejszenia dużego spadku, jakim w tym miejscu charakteryzowała się Kwisa, dzięki temu nurt za wodospadem jest spokojniejszy. Niestety nigdzie nie ma informacji o jego wysokości, ani szerokości. Pozostaje stwierdzić to “na oko”, które mówi, że wodospad może mieć wysokość około 4 metrów.

Kwisa wodospad

W wielu publikacjach napisane jest, że w tym miejscu można spokojnie się zrelaksować. Hm, być może tak, ale nie ma tu odpowiedniej infrastruktury do odpoczynku. To dzikie miejsce z niekomfortowym zejściem do wodospadu. W zimie można przyłączyć się tutaj do grupy morsów. Latem nie wiemy, czy ktoś tu przychodzi pomoczyć nogi. Być może tak, my jednak po około 15…20 minutach kontemplacji postanowiliśmy przejść na deptak Świeradowa i oddać się smakowi dobrego piwka.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *