Wodospad na Czarnym Potoku

Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – Wodospad na Czarnym Potoku; zdobycie: lipiec 2021

Kaskady w Czerniawie

Tak naprawdę powinniśmy powiedzieć wodospady na Czarnym Potoku, a dlatego, że jest tutaj kilka niedużych kaskad rozłożonych na górnej około 3 kilometrowej części tego potoku. Kaskady zlokalizowane są dokładnie w małej wiosce, która już jest chyba dzielnicą Świeradowa Zdroju – Czerniawie Zdroju. Władze Świeradowa uważają, że gdyby połączyć wszystkie wodospady na tym potoku, które spadają z łącznej wysokości 500m to byłby największy wodospad w Górach Izerskich. Oboje z Elą śmiejemy się, że gdyby tak myśleć to byłby najwyższy wodospad w Polsce haha.

Wodospad na Czarnym Potoku w Czerniawie

Tak niestety nie jest. Największy stopień wodny na Czerniawskim Potoku, bo tak również nazywa się Czarny Potok znajduje się niedaleko zielonego szlaku prowadzącego na Stóg Izerski. Aby do niego dojść należy podjechać autem pod kwaterę Myśliwska Chata przy ulicy Izerskiej – łatwo znaleźć na Google Maps. Zaraz za nią jest kawałek miejsca na zaparkowanie samochodu. Stąd idziemy kilkaset metrów do góry i po lewej stronie widzimy na potoku zaporę przeciwrumszową, której zadaniem jest zatrzymanie spadających wraz z wartkim strumieniem kamieni i głazów. To jest pierwsza kaskada na potoku. Można ją zlokalizować na Mapie Turystycznej.

Wodospad na Czarnym Potoku w Czerniawie

Druga kaskada jest trochę wyżej i również można ją zlokalizować na Mapie Turystycznej. Zarówno do pierwszej, jak i do drugiej kaskady nie ma normalnego zejścia, czy nawet przyzwoitej ścieżki. To po prostu dzikie zejścia. Między obydwoma wodospadami znajdują się jeszcze małe dzikie kaskady, do których trzeba się niestety przedzierać. Przypuszczamy, że nikt nie będzie się aż tak starał, aby je zobaczyć. Władze miasta Świeradowa ujmują te kaskady w atrakcjach tego regionu. Szkoda, że nie ma ich oznaczonych odpowiednio i przede wszystkim szkoda, że nie zrobiono przy nich jakiś małych kładek, czy chociaż ławki.

Wodospad na Czarnym Potoku w Czerniawie

Nie wspomnimy już o jakimś przyzwoitym zejściu. No, ale Góry Izerskie charakteryzują się pewnego rodzaju dzikością i tym, że nie ma tu zbyt dużo komercji. Być może dlatego właśnie wodospady schowane są między drzewami. Wizytę pod wodospadami można połączyć, albo potraktować przy okazji wędrówki na Stóg Izerski lub Czerniawską Kopę, na której znajduje się odnowiona wieża widokowa. To miejsce możemy polecić.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *