Wodospad POIDŁO

Najpiękniejsze Wodospady w Polsce – wodospad POIDŁO

Wodospady

Ten niewielki, ale bardzo urokliwy wodospad znajduje się w Górach Izerskich tuż przed wjazdem do Świeradowa Zdroju od strony Szklarskiej Poręby. Jego kaskady zlokalizowane są na potoku Wodopój będącym dopływem Kwisy. Piszemy, że ma on kaskady. Tak, właśnie jest. Zaraz za jego głównym stopniem znajdują się małe, porośnięte soczysto zielonym mchem niewielkie kaskady. To właśnie one, udekorowane omchlonymi głazami sprawiają, że ten mały wodospad nabiera niepowtarzalnego uroku. Samo miejsce natomiast stwarza tajemniczy klimat jakby innego świata. Wodospad znajduje się blisko drogi głównej nr 358 łączącej Świeradów Zdrój ze Szklarską Porębą. Jest nawet miejsce do zaparkowania, które wskazuje nam mały drogowskaz do Sarkofagu Liczyrzepy.

Wodospad Poidło

Z tego małego parkingu schodzimy drogą polną w dół aż do mostku nad potokiem. Stąd już widać wodospad z góry. Do tego momentu idziemy komfortowo. Droga do jego podstawy jest już mniej komfortowa, ponieważ trzeba przedrzeć się przez krzaki i drzewa schodząc dość stromo, ale niewysoko w dół. Tu już nie ma ścieżki, to dzikie zejście. Kiedy już zejdziemy to znajdziemy się w innym świecie. Nasz wodospad może niektórych zauroczyć. Odwiedzając ten wodospadzik nawet nie wiemy, że wyżej na tym samym potoku znajduje się jeszcze jeden nie mniej urokliwy stopień wodny.

Wodospad Poidło

Można go dostrzec z mostku nad Poidłem spoglądając w przeciwną stronę. Potok w tym miejscu jest idealnie prosty więc jest on dość dobrze widoczny w oddali. Znajduje się on już po drugiej stronie głównej drogi, która biegnie mostem nad naszym potokiem. Aby do niego dojść musimy wrócić niemal do zaparkowanego auta, dalej przejść na drugą stronę drogi i ruszyć w kierunki Świeradowa jakieś 60…80m. Kiedy dojdziemy do ukrytego w zieleni mostu zaraz za nim znajdziemy ścieżkę w dół. Spokojnie można nią zejść na dno koryta potoku bezpośrednio przed wodospad.

Wodospad Poidło

Tutaj jest trochę bezpieczniej niż pod Poidłem. Po prostu jest trochę więcej miejsca i zejście jest mniej zarośnięte roślinnością. Wodospad ten podobnie jak Poidło nie jest wysoki. Niestety nie ma tu tych małych kaskadek z głazami porośniętymi mchem. Ale miejsce jest urocze i dzikie, którego nie można zauważyć z drogi jadąc nawet wolno samochodem. Szkoda, że wzdłuż potoku nie ma ścieżki. Jesteśmy niemal pewni, że gdzieś wyżej, znajdują się jeszcze inne wodospady, czy kaskady. Będąc w Świeradowie można tu zajrzeć. Polecam szczególnie osobom lubiącym fotografię natury.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *