ŚNIEŻKA – najwyższy szczyt Karkonoszy; wyprawa – lipiec 2020r
To najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, a także Czech, liczy sobie 1602 m wysokości n.p.m. (wg. Najnowszych pomiarów 1603,296 m n.p.m. ). Śnieżka zaliczana jest nie tylko do Korony Gór Polski, ale również do Korony Europy. Poza tym jeszcze do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Śnieżkę zdobywaliśmy podczas weekendowego pobytu w okolicy Rudaw Janowickich.
Po zdobytym dzień wcześniej Skalniku kolejny przeznaczyliśmy na wyprawę na najwyższy szczyt Karkonoszy. Ok godz. 8:15 zameldowaliśmy się na prawie pustym parkingu „Pod Śnieżką” w Karpaczu, tuż przy wejściu na czerwony szlak do Karkonoskiego Parku Narodowego. Mamy tu spory wybór miejsca parkingowego zarówno przy ulicy jak i na ogrodzonych placach. Po zakupie biletów wejściowych do Parku ruszyliśmy czerwonym, szerokim szlakiem przez las.
Nad Śnieżką widzimy gromadzące się pomału chmury, postanawiamy więc ruszać bezpośrednio na szczyt. Ze względu na duży ruch turystyczny część szlaku od Odejścia Drogi Jubileuszowej jest jednokierunkowa, dlatego wchodzimy na górę czerwonym szlakiem i po ok. 30 minutach w lekkiej deszczowej mgiełce robimy pamiątkowe zdęcie pod znacznikem szczytu. Pamiętając o szczególnym czasie epidemii próbujemy unikać tłumów co jest tutaj bardzo trudne w czasie wakacji, tak więc po około 15-20 minutach zbieramy się z powrotem. Najpierw kontynuujemy zejście czerwonym a później niebieskim szlakiem i znów jesteśmy obok Domu Śląskiego. Teraz już na spokojnie siadamy na tarasie i robimy dłuższą przerwę.
przysłoniły. Nie mniej jednak pozostała część krajobrazu pozostała bezchmurna. No może z małymi chmurkami. Na drogę powrotną wybieramy czarny szlak ciągnący się przez Przełęcz pod Śnieżką, Kopę, z której schodzi Kolej Linowa Karpacz Ski Arena, Dolinę Białego Jaru do Karpacza na parking skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę. Szlak ten nie jest tak atrakcyjny jak czerwony, którym wychodziliśmy w górę. Dlatego, kiedy zeszliśmy na sam dół ucieszyliśmy się, że podjęliśmy decyzję o wyjściu właśnie czerwonym traktem.
Czas przejścia: widocznym śladem na mapce około 6 godzin z przerwą w obie strony
Dystans ok 14 km
Trudność: średnio, tj. nie ma trudnych technicznie odcinków. Podejście do Domu Śląskiego oraz na samą Śnieżkę może trochę zmęczyć.
Coś więcej znajdziecie TUTAJ.
ISLANDIA - TOP miejsca które warto zobaczyć. Wyprawa: sierpień 2024 ISLANDIA - TOP miejsca które…
BESKID ŚLĄSKI - łatwy szlak na Klimczok; wędrówka: luty 2025 BESKID ŚLĄSKI - łatwy…
BESKID ŚLĄSKI - przyjemny szlak na Klimczok; wędrówka luty 2025 Ostatni weekend lutego rozpieścił nas…
ISLANDIA - najpiękniejsze atrakcje turystyczne; wyprawa: sierpień 2024 ISLANDIA - najpiękniejsze atrakcje turystyczne. Co to…
SZCZAWNICA szlaki górskie - Dzwonkówka; wyprawa: 5.01.2025r SZCZAWNICA szlaki górskie - Dzwonkówka. Co to za…
KOZIARZ - Wieża Widokowa; wędrówka : styczeń 2025 KOZIARZ - Wieża Widokowa. Co to za…
Leave a Comment