Najpiękniejsze wodospady w Polsce – Wodospad WISŁOCZEK
Wodospad Wisłoczek to całkiem duża, urokliwa i ciekawa kaskada jak na warunki Beskidu Niskiego, w który jest on zlokalizowany. Próg skalny, z którego woda spada, ma ok. 3 m wysokości. U podnóża progu wytworzyła się głębia, w której spokojnie można się wykąpać, co czynią przyjeżdżający tu turyści oraz mieszkańcy sąsiadującego z wodospadem pola biwakowego. Podobnie jak przy wodospadzie w Iwli na progu kaskady odsłonił się wspomniany już w zapowiedzi flisz karpacki, z którego zbudowany jest Beskid Niski, czyli naprzemianległe warstwy łupków, iłów i zlepieńców powstałych w dawnym morzu, które tu istniało. Kolorystyka fliszu znacznie podnosi walory wodospadu, co widać na zdjęciach.
Potok Wisłoczek, na którym znajduje się wodospad wypływa spod północnych stoków szczytu Jawornik (762 m), na wysokości ok. 720 m n.p.m. i przepływając przez wieś, tworząc gdzieniegdzie mniejsze kaskady dopływa do miejsca, gdzie utworzył się próg skalny tworzący naszą kaskadę. Tu poziom potoku wynosi już 440 m n.p.m., więc spadek terenu to 280 m wysokości na odcinku ok. 4,7 km. Wisłoczek jest lewym dopływem rzeki Wisłok, do której wpada w okolicach Rudawki Rymanowskiej.
Jak dojechać? Jeśli poruszamy się samochodem, to mamy w zasadzie tylko jedną możliwość, by tu dojechać. Musimy odbić z drogi wojewódzkiej 889 w miejscowości Pastwiska w dolinę rzeki Wisłok. Mijamy zabudowania Pastwisk, następnie przejeżdżamy do Rudawki Rymanowskiej, także mijamy jej nieliczne zabudowania i za nimi dojeżdżamy do krzyżówki dróg. Na krzyżówce skręcamy w prawo do Wisłoczka, po chwili bardziej uważni zauważą, że mijamy istniejącą tu niegdyś łemkowską wieś Tarnawka, po której zostały 2 cmentarze i cerkiewka. Po 2,3 km od ostatniej krzyżówki dojedziemy na miejsce, gdzie znajduje się wspomniany wodospad. Znajduje się on niedaleko bazy studenckiej SKPB Rzeszów. Parkujemy przy drodze. Do wodospadu idziemy przechodząc przez mostek bezpośrednio do bazy biwakowej, skąd schodzimy schodami do wodospadu.