Marmurowe Jaskinie

Marmurowe Jaskinie (Cuevas de Mármol) w Chile to z pewnością jedne z najpiękniejszych jaskiń świata. Znajdują się na jeziorze General Carrera w Patagonii na południu Chile. Błękitno-szare jaskinie, powstałe przez erozję wodną marmuru mają ponad 6.000 lat. Jaskinie znajdują się w rejonie, który jest największym na świecie złożem marmuru. Najbliższym większym miastem i bazą turystyczną jest odległe ok. 320 km Coyhaique.

Jezioro General Carrera leży na granicy Chile i Argentyny, jednak to właśnie strona chilijska przyciąga najwięcej turystów za sprawą niezwykłych, marmurowych jaskiń. Jeśli jaskinie kojarzą się z ciemnymi korytarzami, to Marmurowe Jaskinie w Chile są ich absolutnym przeciwieństwem. Groty wyrzeźbione przez wodę w marmurowych monolitach rozrzuconych po jeziorze, są rozświetlane przez refleksy odbijające się w turkusowej wodzie.

Najbardziej znane i najpiękniejsze z nich to Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol) i Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol). Przepływając ich korytarzami, można podziwiać nie tylko fantazyjne kształty i kolory skał, ale też widoki na Andy otaczające jezioro. Aby dotrzeć do jaskiń, trzeba pokonać długą i dość uciążliwą drogę, ale każdy, kto je zobaczy, twierdzi, że było warto.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *