Wodospad PRZY MŁYNIE w Iwli

Najpiękniejsze wodospady w Polsce – Wodospad PRZY MŁYNIE w Iwli

Wodospad Przy Młynie w Iwli

Wodospad „Przy Młynie” na potoku Iwielka w Iwli to jeden z bardziej znanych wodospadów Beskidu Niskiego. Dojazd do niego nie jest skomplikowany, ale bezpośrednie dojście może już sprawiać kłopot. Wodospad zlokalizowany jest w Dolinie Śmierci. Tak, tak to nazwa małej doliny z naszym wodospadem, która przetrwała od czasu II Wojny Światowej. Nie jest ona jednak oficjalnie używana. Jak tam dojechać? Bardzo łatwo. Z drogi wojewódzkiej 993 należy skręcić do centrum wioski Iwla. Wioskę trzeba minąć i zatrzymać się przy ostatnich domach przy drodze. Tu niestety nie ma parkingu, ale jest znak kierujący do wodospadu. Po zaparkowaniu trzeba przejść kawałek drogą przy jednym z domostw. Dalej już wąską ścieżką w lewo na skraju wąwozu, którym płynie potok, aż do samego wodospadu. Tutaj można ostrożnie zejść do jego podnóża oraz stanąć również na jego progu.


Wodospad Przy Młynie w Iwli

Wodospad w 2002 roku, na wniosek Nadleśnictwa Dukla, został uznany przez wojewodę podkarpackiego za pomnik przyrody. Przed II wojną światową przy wodospadzie zaczęto budować młyn wodny, niestety wybuch wojny zniweczył plany jego dokończenia, a w 1944 roku, kiedy trwały tu krwawe walki nazwane później operacją dukielską lub dukielsko-preszowską, został zrównany z ziemią.

Wodospad Przy Młynie w Iwli

Wodospad buduje się na wysokość ok 4 m. Próg skalny, z którego spada woda zbudowanych z tzw. fliszu karpackiego. Flisz to nic innego jak naprzemiennie ułożone warstwy skał osadowych morskiego pochodzenia. Tutaj występuje on na całej szerokości wodospadu i również części potoku, na którym znajduje się wodospad. Łupki fliszu występują tu w różnych barwach: brunatnej, czarnej i wiśniowej co wymiernie podnosi walory wizualne wodospadu. Będąc pod tym wodospadem nie zdziwimy się, jeśli przyjdzie ktoś się tu wykąpać. Do wody można spokojnie wejść, czego dokonują tu mieszkańcy i niektórzy turyści.

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *