Wodospad w Złatnej Hucie zdobyty: czerwiec 2022
Wodospad zlokalizowany jest na potoku Bystra i stanowi najwyższy próg wodny wśród kilkunastu mniejszych zlokalizowanych na tej samej rzece. Bystra to górski potok przepływający przez dolinę, w której znajduje się wieś Złatna należąca do gminy Ujsoły. Do wodospadu dochodzimy z parkingu na końcu drogi w Złatnej oraz przystanku autobusowego Złatna Huta pokonując około 100m do góry wzdłuż potoku.
Tuż przy parkingu znajdują się resztki huty szkła powstałej i działającej latach 1815 – 1875. Z tablic informacyjnych ustawionych tuż za mostkiem po lewej możemy poznać historię tego miejsca i technologię produkcji szkła w tamtych czasach. Widoczny jest też fragment oryginalnego pieca hutniczego do wytopu szkła przykryty drewnianym zadaszeniem. To tak przy okazji. Niestety o naszym wodospadzie nie można znaleźć żadnych informacji jak powstał i jaką ma wysokość. Jak widać, wodospad jest uformowany ludzkimi rękami z bloków kamiennych.
Przy kaskadzie znajduje się wiata, przy której można zorganizować sobie ognisko z małą imprezką. Zejście pod sam wodospad jest możliwe, ale trzeba bardzo uważać, aby nie ujechać na kamieniach, z których uformowane jest tutaj koryto potoku. Bezpiecznego zejścia niestety nie ma. Wodospad ten jest małą atrakcją Złatnej, ale czy robi większe wrażenie? Oto jest pytanie. Fakt jest dość wysoki. Można oszacować, że mierzy sobie około8m wysokości, ale z uwagi na uformowane przez człowieka, a nie naturę koryto potoku oraz sam próg chyba trochę tracie na wartości.
Nie mniej jednak jest i kto ma ochotę może tu podejść po powrocie z Rysianki i trochę odpocząć. Tak, tak, tuż obok wodospadu rozpoczyna swój bieg czarny szlak na Rysiankę. Można sobie zorganizować stąd fajną okrężną, pieszą wycieczkę przez Halę Lipowską na Rysiankę najpierw czarnym, potem żółtym i niebieskim szlakiem, z której wrócić już tylko czarnym prosto pod wodospad.