Najpiękniejsze wodospady w Polsce – Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jego wysokość wynosi 10 m. Potok Podgórna wypływa spod Małego Szyszaka (1436 m). W Przesiece rzeka ta wyżłobiła piękny, otoczony gęstym lasem wąwóz, w którym usytuowany jest nasz trój-kaskadowy wodospad wpadający do owalnego basenu eworsyjnego. Poniżej wodospadu nurt gwałtownie, zmienia swój kierunek, pewnie po to, żeby ominąć wzniesienie „Złoty Widok” (610 m), a następnie płynie przepiękną doliną w kierunku Podgórzyna. Tuż za wodospadem rzekę przecina żelazny mostek, z którego doskonale widać kaskadę. Ze względu na gęsty las, otaczający to miejsce oraz wzniesienia po stronie północnej, bardzo rzadko wodospad oświetlany jest przez promienie słoneczne.
Wodospad Podgórnej znany jest turystom również z możliwości kąpieli w jego wodach. Chętnych naprawdę nie brakuje. Ciężko było nawet zrobić zdjęcie, bo parę osób wchodziło i wychodziło z wodospadowego zbiornika. Jeden z amatorów kąpieli ulitował się i poczekał, aż kliknę chociaż te dwa kadry w miejscu kąpieli. Pozytywne opinie na temat wodospadu wydawane przez turystów sprawiają, że odwiedzają go nie tylko amatorzy pieszych wędrówek po górach, ale również miłośnicy niespiesznych spacerów. Z myślą o tych ostatnich przygotowany został zresztą urokliwy mostek, z którego można podziwiać spadającą z hukiem wodę bez obaw o to, że zostanie się przez nią ochlapanym
Najciekawsze dojście do Wodospadu Podgórnej prowadzi z Przesieki od rozstaju szlaków przy Walońskim Kamieniu. Rozstaj znajduje się na ul. Karkonoskiej, w górnej części Przysieki. Można do niego dojść z centrum niebieskim szlakiem. Szlak trzyma się głównej szosy asfaltowej przebiegającej przez Przesiekę, ścinając niektóre zakręty..
Wodospad Podgórnej jest dowodem na to, że nie trzeba wcale wyjeżdżać zagranicę, by zobaczyć piękne kaskady, wystarczy jedynie dokładnie prześledzić mapę turystyczną Karkonoszy. Wodospady tutaj nie są może wysokie, ale bardzo tajemnicze i baśniowe poprzez swoją charakterystyczną lokalizację wśród porośniętych mchem i inną roślinnością skał.