SARDYNIA – Jaskinia Ispinigoli; wyprawa: czerwiec 2018
SARDYNIA – Jaskinia Ispinigoli; DLACZEGO TU…?
Ci z Was, co trochę przejrzeli nasz blog wiedzą, że jaskinie to oprócz wodospadów również miejsca, którym poświęcamy sporo uwagi. Niektóre z nich to prawdziwe cuda natury, dlatego będąc na Sardynii musieliśmy odwiedzić nie tylko najsłynniejszą Grotę Neptuna, ale również te mniej uczęszczane. Jedna z nich to właśnie nie zbyt duża, ale zacna Jaskinia Ispinigoli.
SARDYNIA – Jaskinia Ispinigoli; WRAŻENIA
Ispinigoli to nieduża, ale urocza grota. Od razu na początku informujemy, że w jaskini obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i kręcenia filmów. Przewodnicy bezwzględnie zwracają uwagę kiedy zobaczą, że ktoś cyka foty lub kręci film. Robią to do skutku, tj. do momentu, aż turysta całkowicie wyłączy aparat. Jak zauważycie nam udało się przemycić trochę fotek, ale zrobiłoby się więcej, bo wewnątrz naprawdę jest co oglądać. Będąc na wyspie dłużej niż tydzień warto poświęcić trochę czasu, aby ją zobaczyć, tym bardziej, że można wycieczkę do niej połączyć z pobytem w miasteczku portowym Cala Gonone oraz Dorgali.
SARDYNIA – Jaskinia Ispinigoli; ZWIEDZANIE
Jaskinia Ispinigoli została odkryta przez pasterzy w XIX wieku. Na początku lat pięćdziesiątych została zbadana, a w roku 1974 została udostępniona dla ruchu turystycznego. W grocie znajduje się bogactwo nacieków jaskiniowych oraz stalagmitów i stalaktytów. Największą jednak atrakcją jest liczący sobie 38 m wysokości, zaliczany do największych w Europie stalagnat. Musimy stwierdzić, że robi wrażenie. Jaskinia liczy sobie ok 12 km długości, jednak do zwiedzania udostępniona jest zdecydowanie mniejsza część. Wędrówka po grocie rozpoczyna się na skalnym tarasie, z którego widać głęboką na 280 m jaskiniową otchłań. Z tarasu schodzimy cały czas metalowymi schodami dość ostro w dół podziwiając ukazujące się nam formy jaskiniowych nacieków. Wspomniana otchłań to charakterystyczny dla Ispinigoli lej noszący nazwę Abisso delle Vergini, który prowadzi do długiej siatki tuneli, dostępnych już tylko dla grotołazów. Na dnie Leja Dziewicy, bo tak chyba można przetłumaczyć tą nazwę znaleziono szczątki ludzkie oraz różnego typu ozdoby, biżuterię i symbole słońca . Wnioskuje się przez to, że jaskinia służyła Fenicjanom jako miejsce składania ofiar bogom. Spacer po jaskini trwa około 45 minut w obie strony. Szlak poprowadzony jest w sposób pół okrężny, tzn. że samo zejście na dno groty i wyjście z niego odbywa się tą samą drogą, a dokładnie tymi samymi schodami. Na dole jednak robimy małe kółeczko z bardzo długim przystankiem u stóp wspomnianej wcześniej olbrzymiej kolumny łączącej sklepienie jaskini z jej dnem.
Organizacja zwiedzania jaskini jest prosta. Bezpośrednio przy wejściu znajduje się kasa biletowa, w której należy nabyć bilet w cenie 7 EURO. Kiedy już mamy wejściówkę musimy poczekać aż z jaskini wyjdzie wcześniejsza grupa z przewodnikiem. Około 15 minut po opuszczeniu przez poprzedników groty przychodzi czas na nas. Zanim jednak wejdziemy pani przewodnik przekazuje sporo informacji o miejscu kilkukrotnie zaznaczając, że w jaskini nie można fotografować. Po wejściu do jaskini rozpoczynamy zejście w dół do samego stalagnatu. Wejście do jaskini znajduje się na małym wzgórzu, na które trzeba się wdrapać z parkingu bardzo wygodnym traktem. Przy parkingu znajduje się restauracja z tarasem oferującym piękny widok na okolicę i dalej na piękne góry – wspaniała sprawa. Warto tu spróbować miejscowych specjałów, potrawy są naprawdę smaczne. Do jaskini dojeżdża się najczęściej od strony Dorgali w kierunku Orosei lub na odwrót drogą SS125, z której trzeba skręcić w miejscu gdzie ustawiony jest kierunkowskaz do jaskini. Sami jednak gorąco polecamy przeprawę górską drogą z Cala Gonone. Aby na nią wjechać trzeba opuścić miasteczko ulicą Via Codula e’ Gostui. Chwilę po opuszczeniu zabudować robimy ostry zakręt w lewo i powoli wdrapujemy się na górę. Droga jest wąska i w górnej części posiada bardzo ostre serpentyny. Tutaj nie można jechać szybciej niż 20km/h. U niektórych poziom adrenaliny może się podnieść. Z drogi pięknie widać całe Cala Gonone wraz z wybrzeżem i morzem. Widok zapiera dech w piersi. Niestety kierowca nie może go podziwiać, bo musi skoncentrować się na drodze. Ale na samej górze można się zatrzymać i wtedy posmakować tego pięknego krajobrazu. Jaskinia Ispinigoli czynna jest od kwietnia do października w godzinach 9:00…13:00 przerwa i 15:00…18:00. Biletów raczej nie trzeba rezerwować. Jeśli uzbiera się odpowiednia grupa, a ktoś się już nie załapie to po prostu poczeka na następne wejście.
I tak na koniec zapraszamy na tym razem krótki foto spacer po jaskini. GALERIA
OBEJRZYJ KRÓTKI FILM Z WĘDRÓWKI PO JASKINI