Wąwóz Edmunda i Brama Prawczicka

Edmund 1

ZDOBYTE, przejdź do relacji TUTAJ

Kilka miejsc w Czechach już odwiedziliśmy. Jednak to nie wszystko. W naszych nie tylko marzeniach, ale bardziej realnych zamierzeniach pozostał Wąwóz Edmunda i skalna Prawczicka Brama. Wąwóz Edmunda to niezwykle malownicze miejsce w północnych Czechach. Położony jest on na Wyżynie Dieczyńskiej (Děčínská vrchovina) na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria(České Švýcarsko). Kanion ciągnie się na długości około 1 km wzdłuż dolnego biegu rzeki Kamenice w pobliżu wschodnich granic miasteczka Hřensko. Obecnie wzdłuż wąwozu (z Hřenska do przełomu Divoká soutěska) prowadzi oznakowany szlak turystyczny (żółty), który stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Czeskiej Szwajcarii. Część trasy pokonuje się na łódkach z przewodnikiem.

Edmund 4W sąsiedztwie wąwozu znajduje się największa w Europie skalna Brama Prawczicka. Poznoć robi wrażenie. Kiedy stanie się bezpośrednio pod tą formacją skalną, będzie się wydawała jeszcze większa. Ten łuk z piaskowca ma rozpiętość 27 metrów i wznosi sie na wysokość 21 metrów. W najwęższym miejscu jest stosunkowo cienki i dlatego na jego szczyt już nie wolno się wspinać.

Myślę, że oba miejsca są warte zobaczenia, a że nie są bardzo oddalone od Polski można zaplanować tam miły, turystyczny weekend. Ciekawe czy ktoś z Was już tam był…

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *