MAŁA FATRA – Mincol

Mała Fatra - Minčol
0
(0)

MAŁA FATRA – Mincol; wyprawa: czerwiec 2024

MAŁA FATRA – Mincol. Co to za miejsce?

Mała Fatra - Vielka Luka

Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat Zachodnich (po Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego zachodu na południowy wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość – 17 km. Szczyt Minčol wznoszący się na wysokość 1363 m znajduje się na Głównym Grzbiecie Małej Fatry podobnie jak Vielka Luka, o którą również zahaczyliśmy.

MAŁA FATRA – Mincol. WĘDRÓWKA

MAŁA FATRA - Vielka Luka

Ponad 30 stopniowy upał i 15km do pokonania – to było wyzwanie. Na szlaku kilka przewyższeń jak to na Małej Fatrze, gdzie wędruje się raz w górę, a raz w dół, po to, by za chwilę znów wchodzić pod górę. Nie ma co ukrywać, że w tych warunkach trochę odczuliśmy trekking. Jednak jak to na Słowacji finał w knajpce przy smacznym piwku zregenerował organizm haha.

MAŁA FATRA - Martinskie Hole

Wędrówkę rozpoczynamy przy schronisku Chata na Martinských Holiach i szlakiem żółtym pokonując ponad 200 m przewyższenia dochodzimy do głównego grzbietu Małej Fatry, skąd podeszliśmy na Vielką Luką. Szczyt z pięknym widokiem, niestety po nocnych deszczach krajobraz osłonięty był mgłą, co obniżało walory widokowe. Z Vielkiej Luki kierujemy się na Krížavę, szczyt, na którym znajdują się przekaźniki radiowo-telewizyjne i zabudowania techniczne.

MAŁA FATRA - Vielka Luka

Stamtąd – już szlakiem czerwonym – docieramy na Minčol pokonując kolejne przewyższenie. Tutaj dłuższa przerwa na mały lunch, który mieliśmy ze sobą. Tak, tak tu nie ma gastronomi. Wędrując tym szlakiem trzeba zabrać prowiant ze sobą. Na grzbiecie i stokach pod szczytem Minčola znajdują się pozostałości okopów, schronów i umocnień polowych z czasów II wojny światowej, wybudowanych wiosną 1945 r.

MAŁA FATRA - Mincol

Wśród nich znajduje ekspozycja broni artyleryjskiej, jaką wykorzystywał tu I czechosłowacki związek armijny, biorący w kwietniu 1945 r. udział w ostrzeliwaniu niemieckich pozycji w Kotlinie Žylińskiej i wyzwalaniu Žyliny. To takie ciekawostki, które urozmaicają nieco trekking. Ze szczytu rozpoczynamy schodzenie, a w zasadzie powolne lądowanie, bowiem pokonujemy tu wysokość około 1200 m w dół.

MAŁA FATRA - Mincol

Na trasie pokonujemy kilka odcinków z ostrym zejściem, które odczuwalnie eksploatują nasze kończyny. Całą wędrówkę głównym grzbietem kończymy w dolinie Wagu przy ruinach zamku Strečno. Na zamek było już trochę za późno, więc zostawiamy go na następny raz.

MAŁA FATRA - Mincol

Pomimo upału całą wędrówkę zaliczamy do bardzo udanych, którą odbyliśmy w towarzystwie katowickiego PTTK. Tak tak, czasem korzystamy z pomocy zaprzyjaźnionych oddziałów PTTK, bo dzięki nim mamy możliwość odbycia wędrówki z punktu A, do punktu B, bez kombinowania z pętelkami, które często nie są możliwe do zaplanowania i wykonania. Jadąc z PTTK mamy zagwarantowany autokar, który wysadza nas w miejscu startowym i odbiera w miejscu końcowym całej wędrówki.

MAŁA FATRA - Mincol

Mała Fatra to naprawdę piękny górski region. Parę lat temu mieliśmy okazję odbyć wędrówkę szlakiem miedzy Wielkim i Małym Krywaniem. Piękna sprawa. Zainteresowany kierujemy do opisu TUTAJ. 


 

Prosimy o ocenę. W przypadku negatywnej oceny prosimy skomentować powód.

Kliknij na gwiazdki

Średni wynik 0 / 5. 0

Bądź pierwszą osobą , która zagłosuje

Jeśli podobała Ci się relacja

Podążaj za nami

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *